Ако до сега никога не сте се опитвали суши, разглеждайки суши меню за първи път може да бъде смущаващо. Можете да използвате този кратък речник включващ най-използваните суши думи, за да ви помогне да се ориентирате в първите си суши преживявания.
Бара – съставки за суши, смесени заедно в купа като оризова салата.
Дайкон – бяла ряпа, която често се сервира нарязана на тънки ивици и маринована. Може да се сервира в салата или като гарнитура. Дайкон има много мек вкус.
Даши – бульон от японска супа, приготвен от морски водорасли или други съставки. Този бульон е основата за много супи и има отчетлив умами вкус.
Футомаки – Големи суши ролки. Тези рула включват много съставки и често се сервират като основно ястие или фокусна точка.
Маки суши – Суши под формата на руло. Оризът за суши и другите съставки се навиват в ръкава от водорасли нори или понякога в други „опаковки“ като оризова хартия или дори краставица.
Мирин – японско вино, което е леко сладко. Това вино се използва най-вече в готвенето и може да добави дълбочина на вкуса към сосове и маринати.
Мисо – ферментирала соева паста, която се използва в много супи, сосове и маринати. Мисо не само предлага хранителни ползи, но също така осигурява силен умами вкус за балансиране на ястията.
Нигири суши – това е топка ориз, а отгоре с резен прясна риба. Малка капка уасаби понякога се поставя между рибата и ориза или тънка лента от водорасли нори може да бъде увита около двете.
Нори – тънки листа морски водорасли, които са изсушени и препечени за подобряване на вкуса. Нори е класическото тъмнозелено водорасло, което често се вижда увито около външната страна на суши рулцата.
Панко – леки, хрупкави японски галета. Тези уникални хлебни трохи са оформени повече като люспи, отколкото като трохи, което им придава уникалната текстура. Панко се използва като хрупкав топинг или покритие в суши ролки и др.
Понзу – лек, сладък сос, който обикновено се използва за потапяне.
Сърна – рибни яйца или хайвер. Сърната често се използва за покриване или покриване на суши рула. Те осигуряват текстура и приятен солен вкус.
Саке – оризово вино, което може да се сервира горещо или студено. За разлика от обикновеното вино, сакето се дестилира и не трябва да отлежава.
Сашими – японски деликатес, състоящ се от прясна сурова риба или месо, нарязано на тънки парчета и често консумирано със соев со
Японски соев сос/шою – соев сос. Соевият сос се прави от ферментирали соеви зърна и придава приятен солен или солен вкус на храната. Използва се леко само за подчертаване на други вкусове.
Соба – юфка от елда. Юфката соба е обилна и често се сервира студена и подправена.
Суши – думата суши се отнася за ориз, който е бил подправен с оцет и захар. Малко количество захар, разтворена в оцет, се поръсва върху прясно сварения ориз и след това се сгъва. Оцетът и захарта осигуряват уникален лек вкус и текстура. Всеки морски дар, зеленчук или друга съставка, сервирана в комбинация с този ориз, може да се нарече суши .
Тамаго – японската дума за яйце. Тамаго често се сервира като подсладен омлет, който след това се нарязва на филийки и се поставя върху купчина суши ориз.
Татаки – нарязан на ситно.
Темпура – Очукана и дълбоко пържена.
Тофу – соева извара. Самото тофу има много мек вкус, но често се маринова и ще абсорбира вкусовете на храната около него. Тофу може да се консумира прясно, пържено, печено на скара или сотирано. Често се използва като вегетариански източник на протеини.
Уакаме – широколистно водорасло с почти дъвчаща текстура. Това водорасло често се прави на салата със сусамово семе, сусамово масло и люспи чили.
Уасаби – японски хрян. Тази зелена паста обикновено се сервира заедно със суши, за да добави прилив на топлина и вкус.